Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest organizacja zrzeszającą młodych katolików, którzy pragna pogłębiać swoją relację z Bogiem i budować Królestwo Boże na ziemi. Posiada długą tradycję sięgająca początku XX wieku. Przez dziesięciolecia burzliwe losy naszej Ojczyzny sprawiły zawieszenie działalności KSM.
Jego odrodzenie nastapiło w 1990 roku. Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział Biskupom m.in.: „Niezbędny środek formacji młodych stanowią organizacje i ruchy katolickie. Jest ich dzisiaj coraz więcej. Ze szczególnym zaś zadowoleniem powitałem Waszą - Drodzy Bracia - decyzję dotyczącą ponownego powołania do życia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które ma bogatą i piękną tradycję.”
Do KSM-owiczów zaś mówił: „Nie wstydźcie się waszych ideałów - wręcz przeciwnie, głoście je i brońcie ich! Liczy na was Chrystus, liczy na was Pani Jasnogórska, liczy na was Kościół. Liczy na was i potrzebuje was Polska! Właśnie jako KSM.”
KSM posiada specyficzna duchowość. Jej streszczeniem jest tzw. 10 zasad KSM-owicza:
Patronami KSM-u są św. Stanisław Kostka i bł. Karolina Kózkówna.
Świętem patronalnym – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
KSM posiada swoje zawołanie, które ma ciągle przypominać o istocie naszej formacji:
„Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie - Gotów?” odzew: „Gotów!”
KSM-owiczem staje się osoba, która po odbyciu stażu kandydackiego, złoży uroczyste przyrzeczenie:
Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą,
aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Polsce,
czynić dobrze ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
W naszej Parafii KSM prowadzi Ks. Dariusz Konieczny.
Spotkania odbywają się co dwa tygodnie w piątki o godz. 18.00.
Żywy Różaniec – międzynarodowy ruch religijny założony w XIX w. przez Pauline-Marie Jaricot. Ma charakter modlitewny, a jego celem jest wspomaganie misji.
Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej różą. Każda osoba z róży przez miesiąc odmawia jedną z tajemnic różańcowych. Pierwotnie róża liczyła 15 osób, obecnie zaś – po modyfikacji Różańca przez Jana Pawła II – 20 osób (ciągle jednak istnieją grupy modlące po 15 osób - według tradycyjnego układu różańca).
W Polsce ruch ten jest bardzo rozpowszechniony, przyjmuje też formy Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, Nieustającego Różańca Papieskiego czy Różańca Rodzinnego. Na poziomie diecezji ustanawiani są w ramach "duszpasterstwa specjalistycznego" duszpasterze diecezjalni "Żywego Różańca".
Literatura: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywy_R%C3%B3%C5%BCaniec
Droga Neokatechumenalna lub Neokatechumenat – katolicka fundacja dóbr duchowych[1], której statutowym celem jest promowanie odnowy życia parafialnego w duchu soboru watykańskiego II poprzez otwieranie i prowadzenie w diecezjach i parafiach wtajemniczenia chrześcijańskiego na wzór katechumenatu pierwotnego Kościoła[2]. Wtajemniczenie to dokonuje się poprzez praktykowanie przez wierzących tzw. trójnogu chrześcijańskiego: słuchanie Słowa Bożego, sakramenty, wspólnota.
Literatura: https://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_Neokatechumenalna